JiL.al - Jeto i Lumtur

Lajme

Gjendet pa shenja jete në banesë oficerja e policisë

Një oficere policie në Greqi është gjetur e vdekur në banesën e saj në Larisa.about:blank Mediat vendase shkruajnë se oficerja 29-vjeçarja, nuk është paraqitur në zyrën e saj mëngjesin e së hënës, dhe nuk iu është përgjigjur telefonatave të njëpasnjëshme të kolegëve. Kështu ditën e sotme autoritetet kanë ushtruar kontrolle në banesën e saj, ku …

Gjendet pa shenja jete në banesë oficerja e policisë Read More »

Shpërthen një minierë qymyri, ja sa persona raportohen të vdekur

Kompania e qymyrit Shuangyashan, e cila operon minierën, është gjobitur në të kaluarën për shkelje të disa rregullave të sigurisë, sipas raporteve të mediave lokale. Vetëm këtë vit, ajo u gjobit 10 herë, sipas një raporti nga mediat vendase.about:blank Një shpërthim i fortë shkëmbi në një minierë qymyri ka lënë të vdekur 11 persona në provincën …

Shpërthen një minierë qymyri, ja sa persona raportohen të vdekur Read More »

Shembje masive gurësh në aksin Fushë Arrëz – Mirditë

Një masiv gurësh është shembur dhe ka rënë në aksin Fushë Arrëz – Mirditë, duek bllokuar rrugën. Mësohet se masivi u gurëve ka rënë në vendin e quajtur “Shkalla e Rrasit”, si pasojë e reshjeve të shiut që kanë shkatuar rëshqitje dheu. Drejtuesve të mjeteve u është bërë apel të tregojnë kujdes gjatë vozitjes në …

Shembje masive gurësh në aksin Fushë Arrëz – Mirditë Read More »

Stuhi e fuqishme shumë pranë Shqipërisë, era e fortë rrezikon

Cruiser Amadea, i cili është në pronësi të një kompanie gjermane, tërhoqi vëmendjen e vendasve kur për pak u përmbys mëngjesin e sotëm teksa lundronte në gjirin e Kotorrit. Nga Drejtoria e Sigurisë Detare dhe Menaxhimit Portual kanë thënë për portalin RTCG se janë të informuar për këtë ngjarje, por nuk ka asnjë kërcënim për …

Stuhi e fuqishme shumë pranë Shqipërisë, era e fortë rrezikon Read More »

Google uron shqiptarët për 111 vjetorin e Pavarësisë

Motori gjigant i kërkimit në internet, Google, ka uruar shqiptarët në mënyrën e veçantë për 111 vjetorin e Pavarësisë. Siç shihet edhe nga kjo foto, sot Google është ‘veshur’ kuq e zi. Më 28 Nëntor 1912, Ismail Qemali ngriti flamurin në Vlorë duke shpallur Shqipërinë shtet sovran dhe të pavarur. Festime madhështore priten në të …

Google uron shqiptarët për 111 vjetorin e Pavarësisë Read More »

Të shtëna me armë dhe shpërthime

Teksa marrëveshja për shtyerjen e armëpushimit mes Izraelit dhe Hamasit me 48 orë ka hyrë në fuqi, të dyja palët gjatë ditës së sotme kanë akuzuar njëra-tjetrën për thyerje të saj. Ushtria e Izraelit thotë se në orët e fundit tre mjete shpërthyese shpërthyen pranë trupave të saj në dy lokacione në veri të Gazës, …

Të shtëna me armë dhe shpërthime Read More »

Shpërthim me tritol në Tiranë, detajet e para

Më datë 28.11.2023, rreth orës 05:00, është marrë njoftim se në rrugën “Sali Butka”, në ambientet e jashtme të një lokali në përdorim nga shtetasi A. Xh., 40 vjeç, dyshohet se ka shpërthyer lëndë plasëse, dhe si pasojë ka vetëm dëme materiale. Grupi hetimor po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes, identifikimin dhe kapjen …

Shpërthim me tritol në Tiranë, detajet e para Read More »

Grabitën mësuesin në Greqi, arrestohet daja dhe nipi adoleshent

Një burrë 54-vjeçar ka rënë pre e një grabitjeje, mesditën e së hënës, në zonën e Kordelio-s në Selanik, nga tre të mitur të cilët e kanë sulmuar dhe i kanë marrë unazën e martesës që mbante dhe një zinxhir me kryq.about:blank Sipas burimeve, gjithçka ka ndodhur herët pasdite në afërsi të rrugës ’25 Marsi’, …

Grabitën mësuesin në Greqi, arrestohet daja dhe nipi adoleshent Read More »

Krim i rëndë në familje, burri vret gruan me shkop bejsbolli

Një krim i rëndë në familje është regjistruar mëngjesin e kësaj të marte në Itali, ku një burrë dyshohet se ka vrarë me sende të forta bashkëshorten e tij.about:blank Ngjarja ka ndodhur në rajonin e Termes në Parma, ku mediat vendase raportojnë se viktima 66 vjeçe, një shtetase e huaj, është goditur disa herë me …

Krim i rëndë në familje, burri vret gruan me shkop bejsbolli Read More »