JiL.al - Jeto i Lumtur

Lajme

Reshje intensive shiu/ Qarqet ku rrezikohet të ketë përmbytje

Vendi është përfshirë nga reshje të dendura shiu këtë të martë. E njëjta situatë pritet të vijojë dhe ditën e sesërme. Ditën mërkurë, datë 29 priten reshje të shumëta intensive në qarqet Shkodër, Kukës, Dibër, Lezhë, Durrës, Tiranë, Elbasan. Si rezultat i reshjeve të shumëta të shiut këto qarqe rrezikohen nga përmbytjet.about:blank Gjithashtu në qarqet …

Reshje intensive shiu/ Qarqet ku rrezikohet të ketë përmbytje Read More »

Grabitja e argjndarisë në Kamëz, del foto

KAMËZ- Janë publikuar fotot e makinës që tre autorët kanë përdorur pas grabitjes së argjendarisë në Kamëz. Mësohet se pasi kanë vjedhur bizhuteritë, ata janë larguar me këtë mjet tip “BMW” ngjyrë të bardhë. Sipas informacioneve policore, ata nën kërcënimin e armës kanë marrë disa bizhuteri floriri që ndodheshin mbi tavolinë për shitje. Gjithashtu punonjësit …

Grabitja e argjndarisë në Kamëz, del foto Read More »

38-vjeçari hap derën e emergjencës, pasagjerët braktisin

Pasagjerët në Aeroportin Ndërkombëtar Louis Armstrong në New Orleans, kanë braktisur të tmerruar avionin në të cilin ishin, pasi një 38-vjeçar kishte hapur pa ndonjë arsye derën e emergjencës.about:blank Veprimi i 28-vjeçarit, identiteti i të cilit deri më tani është anonim, ka bërë që pasagjerët të tremben duke menduar se avioni i kompanisë ajrore Southwest …

38-vjeçari hap derën e emergjencës, pasagjerët braktisin Read More »

Gjendet pa shenja jete në banesë oficerja e policisë

Një oficere policie në Greqi është gjetur e vdekur në banesën e saj në Larisa.about:blank Mediat vendase shkruajnë se oficerja 29-vjeçarja, nuk është paraqitur në zyrën e saj mëngjesin e së hënës, dhe nuk iu është përgjigjur telefonatave të njëpasnjëshme të kolegëve. Kështu ditën e sotme autoritetet kanë ushtruar kontrolle në banesën e saj, ku …

Gjendet pa shenja jete në banesë oficerja e policisë Read More »

Shpërthen një minierë qymyri, ja sa persona raportohen të vdekur

Kompania e qymyrit Shuangyashan, e cila operon minierën, është gjobitur në të kaluarën për shkelje të disa rregullave të sigurisë, sipas raporteve të mediave lokale. Vetëm këtë vit, ajo u gjobit 10 herë, sipas një raporti nga mediat vendase.about:blank Një shpërthim i fortë shkëmbi në një minierë qymyri ka lënë të vdekur 11 persona në provincën …

Shpërthen një minierë qymyri, ja sa persona raportohen të vdekur Read More »

Shembje masive gurësh në aksin Fushë Arrëz – Mirditë

Një masiv gurësh është shembur dhe ka rënë në aksin Fushë Arrëz – Mirditë, duek bllokuar rrugën. Mësohet se masivi u gurëve ka rënë në vendin e quajtur “Shkalla e Rrasit”, si pasojë e reshjeve të shiut që kanë shkatuar rëshqitje dheu. Drejtuesve të mjeteve u është bërë apel të tregojnë kujdes gjatë vozitjes në …

Shembje masive gurësh në aksin Fushë Arrëz – Mirditë Read More »

Stuhi e fuqishme shumë pranë Shqipërisë, era e fortë rrezikon

Cruiser Amadea, i cili është në pronësi të një kompanie gjermane, tërhoqi vëmendjen e vendasve kur për pak u përmbys mëngjesin e sotëm teksa lundronte në gjirin e Kotorrit. Nga Drejtoria e Sigurisë Detare dhe Menaxhimit Portual kanë thënë për portalin RTCG se janë të informuar për këtë ngjarje, por nuk ka asnjë kërcënim për …

Stuhi e fuqishme shumë pranë Shqipërisë, era e fortë rrezikon Read More »

Google uron shqiptarët për 111 vjetorin e Pavarësisë

Motori gjigant i kërkimit në internet, Google, ka uruar shqiptarët në mënyrën e veçantë për 111 vjetorin e Pavarësisë. Siç shihet edhe nga kjo foto, sot Google është ‘veshur’ kuq e zi. Më 28 Nëntor 1912, Ismail Qemali ngriti flamurin në Vlorë duke shpallur Shqipërinë shtet sovran dhe të pavarur. Festime madhështore priten në të …

Google uron shqiptarët për 111 vjetorin e Pavarësisë Read More »

Të shtëna me armë dhe shpërthime

Teksa marrëveshja për shtyerjen e armëpushimit mes Izraelit dhe Hamasit me 48 orë ka hyrë në fuqi, të dyja palët gjatë ditës së sotme kanë akuzuar njëra-tjetrën për thyerje të saj. Ushtria e Izraelit thotë se në orët e fundit tre mjete shpërthyese shpërthyen pranë trupave të saj në dy lokacione në veri të Gazës, …

Të shtëna me armë dhe shpërthime Read More »